Przewodnik po szlakach w Tatrach

Wycieczki górskie powinny być wycieczkami zaplanowanymi. Tatry nie są miejscem, gdzie co chwila będziemy napotykać znaki drogowe czy inne wskazówki. Jak wiemy góry to w większości przypadków same lasy. A w lasach nie ma znaków, podpowiedzi, czy nawet ludzi, którzy mogli by nam pomóc w chwili w której nie  będziemy wiedzieć gdzie obecnie jesteśmy. Dlatego też warto przed wyruszeniem w trasę przygotować sobie odpowiedni plan naszej wycieczki. Poniżej przedstawimy kilka ciekawych szlaków, które to z pewnością każdemu przypadną do gustu. Musimy jednakże pamiętać o zabraniu mapy, naładowanej latarki, telefonu , gps i wielu innych rzeczach, które mogą być nam przydatne.

Gdzie kupić mapę szlaków w Tatrach?

Wybierając szlak górki kierujmy się przede wszystkim naszymi umiejętnościami. Jednak mimo wszystko możemy nawet jako dopiero początkujący zobaczyć takie miejsca jak; Morskie Oko, Zielony staw, Czarny Staw polski oraz Czarny Staw pod Rysami, Czarny Staw Gąsiennicowy, Wodogrzmoty Mickiewicza, Zadni Staw, Wodospad Siklawa, Dolina Gąsienicowa, Dolina Pięciu Stawów, Dolina Białej Wody, Świnica, Zawrat, Wrota Chałubińskiego, Szpiglasowy Wierch, Rysy, Giewont, Krzyżne, Kościelec, Orla Perć i wiele, wiele innych. Pięknych miejsc w Tatrach jest całe mnóstwo- musimy tylko odpowiednio zaplanować swoją wycieczkę. Zaproponujemy więc kilka tras, które mogą nas zainteresować.

Pierwszą wycieczkę zaczynamy od Doliny Małej Łąki, następnie Kobylarzowy Żleb, Małołączniak, Krzesanica, Ciamniak, Chuda Przełączka, Tamanowa Przełęcz, Schronisko Ornak i Kiry. Nie jest to trudna wędrówka. Kolejną zaczynamy od Kuźnic- Jet to bardziej znana trasa i znacznie bardziej lubiana. Zaczynamy więc w Kuźnicach, idziemy w stronę Murowańca, następnie mijamy Czarny Staw Gąsiennicowy, Skrajny Granat, Krzyżne, Dolinę Pańszczyca i następnie znów wracamy do Kuźnic przez Murowaniec. Najbardziej znaną jest jednak wycieczka nad Morskie Oko zaczynająca się w Palenicy Białczańskiej. Z Morskiego Oka możemy pokierować się na Szpiglasową Przełęcz, następnie na Szpiglasowy Wierch. Po tym jak odpoczniemy w schronisku, możemy wrócić do Palenicy tą samą drogą, którą przyszliśmy.

tatry poradnik